29. října 2024: Zvaná přednáška pro Harvard Medical University Martin Falk : DNA damage by different types of ionizing radiation and DNA double-strand break repair within the local chromatin environment and the overall chromatin network

23. října 2024: Nově navázaná spolupráce s DeGBS (der Deutschen Gesellschaft für Biologische Strahlenforschung e.V.)
On 23 October 2024, our Society for Radiobiology and Crisis Planning of the Czech Medical Society J.E. Purkyně signed a co-operation agreement with the German Society deGBS (der Deutschen Gesellschaft für Biologische Strahlenforschung e.V.), led by its President Prof. Udo Gaipl. The contract entitles us to organize joint conferences, educational events, exchange of students, writing joint scientific projects, etc. Those interested in becoming a member of the SRCP can apply directly to https://www.cls.cz/clenstvi.


Říjen 2024 – Když už jsme u těch nových log a rozjíždí se naší společnosti na plné obrátky organizace kongresu ICRR-2027, představme si též logo tohoto kongresu. Aniž bych jen chvilku pochyboval o fantazii členů SRKP, dovolím si k logu pár poznámek. Logo ICRR-2027 ztvárňuje zoufale nevědecky zato však vysoce umělecky 😉 jádro atomu s přidruženými, podivně zelenými elektrony. Když mohou mít barvu kvarky, proč by ji nemohly mít elektrony, že? Symbol atomu odkazuje na radiologické a „nukleární“ zaměření kongresu ICRR. A každý jistě tuší, že elektrony nejsou zelené jen tak nazdařbůh. Zelená barva se snaží vyzdvihnout jejich kvantově duální charakter – elektron a hrášek v jednom. Záleží jen na okolnostech měření, který z charakterů se zrovna projeví – však to znáte, slavný dvouštěrbinový experiment… Na a jak ten atom poukazuje na charakter kongresu, tak hrášek zase na místo jeho konání—Brno—které proslavil mnich Johan Gregor Mendel jeho převratnými experimenty (nejen) s hráškem, vedoucími až ke zrození nového vědního oboru—genetiky. A je to právě Johan Gregor Mendel, který jako jeden z mála lidí i předlouho po své smrti disponuje neuvěřitelnou silou přilákat do Brna nesčetné nositele Nobelovy ceny. A to je přesně to, co pro úspěch kongresu potřebujeme, i když samozřejmě nepředpokládáme, že každý z účastníků musí nejprve absolvovat výlet do Stockholmu pro onu slavnou medaili. Logo navíc poukazuje na radiobiologii, nosné téma celého kongresu ICRR… Za významnou pomoc našim maličkostem (I.F. a M.F.) s tvorbou loga vřele děkujeme paní Kláře Lepičové z Brno Convention Bureau a celé této instituci!

Říjen 2024 – Změna loga společnosti.
S rozběhem organizace International Congress for Radiation Research (ICRR-2027) jsme došli potřeby vytvořit nové logo společnosti, které bylo následně schváleno výborem. Dosavadní logo bylo velice povedené a reprezentovalo naši společnost řadu let. Loučení s ním není proto snadné. Především si zde tak dovoluji při této radostně-smutné příležitosti jménem celé společnosti SRKP vřele poděkovat jeho autorce, prof. RNDr. Haně Kolářové, CSc. 😉 Jen na vysvětlenou – nové logo je výsledkem nelehkého pokusu o vyjádření tří hlavních charakteristik naší společnosti: 1) ionizujícího záření, 2) biologie na všech úrovních od molekuly DNA až po celé organismy a jejich populace a 3) krizového plánování. První dva aspekty v logu představuje symbol ionizujícího záření a s ním se prolínající dvoušroubovice DNA. Na krizové plánování pak odkazuje jakási postava, či dokonce anděl ochránce, jehož siluetu lze vytušit z umné úpravy prolínajícího se znaku radiace a DNA (Autoři: Martin Falk, Iva Falková, Leoš Navrátil a Chatbot GPT 😉)

HAZMAT PROTECT 2024, National Institute for NBC Protection, Milín, Czech Republic, September 25 -26, 2024
Lecture: Současné možnosti detekce dvouřetězcových zlomů DNA (DSB) vyvolaných ionizujícím zářením a chemickými látkami
doc. RNDr. Martin Falk, Ph.D. – Biofyzikální ústav AV ČR, Brno
ERRS, 10-13th September 2024 | University of Aveiro, Aveiro | Portugal
Lecture: Implications of local and global changes in chromatin architecture after irradiation at NHEJ- or HR-DSB sites and throughout the nucleus for DSB repair and genome stability
Martin Falk1#, Micheal Hausmann2,Olga Kopečná1,Myriam Schäfer2, Tomáš Vičar3, Jiří Toufar1, Georg Hildenbrand4, Lucie Dobešová1, Jonas Weidner2, Iva Falkova1, Ondřej Polák1, Alena Bačíková1
Condensed Matter Systems Exposed to Radiation: Multiscale Theory, Simulations, and Experiment
Andrey V. Solov’yov, Alexey V. Verkhovtsev, Nigel J. Mason, Richard A. Amos, Ilko Bald, Gérard Baldacchino, Brendan Dromey, Martin Falk, et al. Chem Rev. 2024 Jul 10;124(13):8014-8129. doi: 10.1021/acs.chemrev.3c00902.
https://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acs.chemrev.3c00902


Výbor SRKP ocenil dlouholetou práci doc. MUDr. Michala Hofera, CSc.
Doc. Hofer, který ukončil svou aktivní dráhu, patřil k zakladatelům Společnosti pro radiobiologii a krizové plánování, rovněž byl členem výboru ERRS. Děkujeme mu za jeho práci a přejeme mu mnoho aktivních a spokojených chvil.
RADIOBIOLOGY TEXTBOOK
Dear colleagues, students, those interested in radiobiology and radiation biophysics. Together with a team of about a hundred other authors, under the auspices of the European Society for Radiation Research (ERRS), we have succeeded in writing and finally publishing a new RADIOBIOLOGY TEXTBOOK
The book fills a long-existing gap for a review book and textbook in the field. This is the latest textbook (1st edition) providing not only the basic knowledge in radiobiology that every undergraduate student should know, but also a book summarizing in an overview fashion the most important broader spectrum of expanding information on advances in a wide range of radiobiological and (radio)medical fields.
The interpretation is accompanied by numerous illustrations and real research data, and the basic knowledge that the reader should acquire after reading the chapter is highlighted and summarized in the form of clear tables.
The book has about 600 pages, is published by Springer, and is available as a FREE electronic download at the links above. In printed form it can be purchased there for 53.49 Euros (hardcover) or cheaper (softcover).
https://link.springer.com/book/10.1007/978-3-031-18810-7
https://www.amazon.co.uk/Radiobiology…/dp/3031188128
Nové složení výboru a revizní komise
Rozdělení funkcí na volební období 2022 – 2026
Prohlášení
Vážení,
dovolujeme si Vás pozvat na odpolední seminář 51/22 Aktuální radiobiologické poznatky s ohledem na zvýšené ohrožení obyvatelstva ionizujícím zářením – ONLINE,
v rámci kterého budou zájemci seznámeni s nejnovějšími poznatky týkající se nemoci z ozáření a možnostmi ochrany před nejvážnějšími následky.
Datum konání: 26. 4. 2022 od 16.30 hod.
Délka: 2 hodiny
Počet kreditů: 2
Kredity budou vloženy do portálu www.vzdelavanilekaru.cz
Odborný garant akce prof. MUDr. Leoš Navrátil, CSc., MBA, dr.h.c.
Účastnický poplatek: 300,-Kč
číslo účtu: 19-1083620217/0100
variabilní symbol: 5122
(do zprávy pro příjemce je nutné uvést jméno účastníka)
V případě zájmu prosíme o vyplnění přihlášky.
PŘIHLÁŠKA: ČLK > / Vzdělávání / Kurzy ČLK (lkcr.cz)
Děkujeme za Váš zájem.
oddělení vzdělávání ČLK
Výzva vedení ČLS JEP jednotlivým organizačním složkám k účasti na veřejné finanční sbírce pro Ukrajinu
Volby do SRKP ČLS JEP
Změny osobních údajů nahlaste do 31. 1. 2022 na e-mailové adrese cle@cls.cz.
Kandidátní listina
1) MUDr. Stanislav Brádka, Ph.D. – vedoucí pracovník, vědec, znalec a ředitel, posléze pak bezpečnostní ředitel Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany.
Nar. 14. 7. 1949 Praha , Lék. fakulta UK Praha – MUDr., 1979, 1983 atestace I.a II.st , 1996 soudní znalec v oborech Zdravotnictví – nemoci z povolání : hodnocení fyzické zátěže a změn fyziologických funkcí člověka v extrémních podmínkách se specializací ochranné prostředky proti CBRN látkám . 2010 VŠ báňská Technická univerzita Ostrava, Fakulta bezpečnostního inženýrství, zaměření Požární ochrana a bezpečnost průmyslu, Ph.D. Od r. 2000 Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany – ředitel , od 1. 11. 2017 bezpečnostní ředitel. Od r. 2007 výzkumná a vývojová činnost v oborech CBRN E látek a ochrany před nimi.
Místo SÚJB a SÚJCHBO v procesu kontroly nešíření zbraní hromadného ničení a opatření proti CBRN E terorizmu a mnoho dalších. Člen Komory soudních znalců, ČLS JEP, člen vědecké rady Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB- TU Ostrava a vědecké rady ČVUT Fakulty biomedicínského inženýrství Kladno.
Výsledky práce: Vybudování specializovaných pracovišť pro detekci a identifikaci VYSOCE TOXICKÝCH CHEMICKÝCH látek. Vybudování unikátních biologických laboratoří kategorie BSL III a BSL IV pro práci s RIZIKOVÝM a VYSOCE RIZIKOVÝM agens, vybudování Radonové komory, která slouží kromě výzkumu také jako Státní metrologické centrum. Vybudování pracoviště pro výzkum a sledování člověka v extrémních podmínkách – tzv. tepelná komora (umožňuje nastavit podmínky pro Antarktidu, tropy nebo poušť).
2) doc. RNDr. Martin Falk, Ph.D. – vedoucí oddělení Buněčné biologie a radiobiologie a výzkumné skupiny zaměřené na komplexní studium radiačního poškození buněk různými druhy ionizujícího záření na Biofyzikálním ústavu AVČR v Brně, kde pracuje již od roku 2001. Unikátně se zaměřuje na výzkum poškození a reparace DNA v kontextu mikro- a nano-architektury chromatinu a buněčného jádra. Na Masarykově univerzitě vyučuje radiační biofyziku, některé další předměty, a vede studentské práce všech úrovní. Autor řady publikací v impaktovaných vědeckých časopisech (h index 21, 1300 citací) a knižních kapitol. Oceněn národními i mezinárodními cenami, např. Prémií Otto Wichterleho udělovanou AVČR. Přijat do Koncilu Evropské společnosti pro radiační výzkum (ERRS) a za člena dalších vědeckých společností a redakčních rad (např. Scientific Reports v rámci Nature Publishing). Spolupracuje s významnými institucemi ve světě, např. s Kirchhoffovým institutem pro fyziku Univerzity Heidelberg v Německu, Evropským ústavem pro onkologii (EIO) v italském Milanu, Spojeným ústavem pro jaderný výzkum (JINR) v Dubně (Rusko) a dalšími. Ve výboru společnosti SRKP JEP působí řadu let jako vědecký sekretář.
3) RNDr. Iva Falková, Ph.D. – zástupce vedoucího Oddělení buněčné biologie a radiobiologie a výzkumné skupiny zaměřené na studium poškození, reparace a funkce jaderného chromatinu (h index 15, 550 citací). 1999-2012 pracovala v laboratoři Molekulární patologie FN Brno, následně 2 roky na Hematoonkologické klinice v Centru molekulární biologie a genové terapie, taktéž FN Brno. Na BFÚ AVČR pracuje od roku 2017. Vědecký profil: radiobiologie, indukce a reparace dvouřetězových zlomů DNA, poruchy reparace DNA, organizace chromatinu vyššího řádu, funkce a dynamika regulace buněčných procesů, karcinogeze, radiosenzitizace nádorových buněk, diagnostika neuromuskulárních chorob, onkologická diagnostika (FISH).
4) Ing. Václav Fišer – absolvent VAAZ Brno 1986, obor elektrotechnický – výzbroje, raketová technika. Profesně od roku 1994 zaměřen na problematiku zajišťování bezpečnosti státu, ochrany obyvatelstva a krizový management ve veřejné správě, specificky ve zdravotnictví. 2001-2008 Ministerstvo zdravotnictví, autor Koncepce krizové připravenosti zdravotnictví ČR, schválené BRS. 2010 – 2020 aktivní v odborné Společnosti krizové připravenosti ČLS JEP, současně paralelně a stále člen SRKP.
5) Mgr. Renata Havránková, Ph.D. – je odbornou asistentkou Ústavu radiologie, toxikologie a ochrany obyvatelstva Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a katedry zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva Fakulty biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze. Ve své odborné činnosti se zabývá působením ionizujícího záření na lidský organismus, radiační zátěží zaměstnanců a obyvatelstva spojenou s uranovým průmyslem či radonem a ochranou obyvatelstva před jadernými a radiologickými noxami.
6) doc. MUDr. Michal Hofer, CSc. – od počátku své profesionální kariéry pracuje na Biofyzikálním ústavu AV ČR, v.v.i. Celoživotně se věnuje radiobiologické problematice s důrazem na studium možností farmakologického ovlivnění akutního radiačního syndromu. Po tři funkční období zastával funkci člena výboru Evropské společnosti pro radiační výzkum (European Radiation Research Society /ERRS/).
7) prof. MUDr. Leoš Navrátil, CSc., MBA, dr.h.c. – ve své odborné práci se zaměřuje především na neionizující formy záření, krizovou připravenost zdravotnických zařízení a medicínu katastrof. Člen několika vědeckých, oborových a redakčních rad a autor řady publikací, především v nakladatelství Grada Publishing.
8) plk. gen. št. prof. MVDr. Zuzana Šinkorová, Ph.D. – vedoucí katedry radiobiologie a proděkanka pro vědu na Fakultě vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Dlouhodobě se zabývá biologickou dozimetrií a oblastí ochrany proti ionizujícímu záření. K vědecké práci využívá pokročilé biofyzikálníi metody, zejména mnohobarevnou průtokovou cytometrií. Je autorkou řady vědeckých článků. Pedagogická aktivita je zaměřena na výuku v magisterských a bakalářských oborech fakulty.
REVIZNÍ KOMISE
prof. RNDr. Hana Kolářová, CSc.
MUDr. Jiří Škopek, Ph.D.
MUDr. Miroslav Procházka